DLACZEGO POWINNIŚMY SUPLEMENTOWAĆ KRZEM?

Cala prawda o mezoterapii...

Krzem jest jednym z najbardziej podstawowych elementów w biochemii naszego organizmu. Wpływa na przemianę materii, oddziałuje na stan naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, skórę, włosy, paznokcie, a nawet kości. Niestety wiele moich pacjentek cierpi na niedobór krzemu. Jak rozpoznać brak tego pierwiastka w naszym organizmie i jak go suplementować? Zapraszam do lektury.

Podczas jednego z zabiegów z moją klientką opowiadałam o tym, dlaczego krzem jest ważny dla naszego organizmu (rozmowę możesz prześledzić na moim kanale na Instagramie).  Krzem jest podstawowym składnikiem naszych tkanek. Związki krzemu są odpowiedzialne za elastyczność naskórka, tkanki łącznej czy błon śluzowych. Jego niedobór może mieć istotny wpływ na nasz organizm.

PIERWIASTEK MŁODOŚCI

Jako jeden z pierwszych badania nad krzemem rozpoczął Ludwik Pasteur. Odkrył on, że odpowiedni poziom krzemu w ludzkim organizmie jest w stanie uchronić nas od wielu poważnych schorzeń. Krzem odgrywa istotną rolę m.in. w syntezie włókien kolagenowych. Dzięki jego obecności nasze stawy, skóra i mięśnie są bardziej elastyczne. Niestety w wyniku niedoboru krzemu włókna kolagenowe nie nadążają z procesem odbudowy, struktura tkanek ulega rozluźnieniu, co nieuchronnie prowadzi do powstawania zmarszczek.

Uzupełnianie niedoboru krzemu jest zatem kluczowe, jeśli chcemy zachować na dłużej młody wygląd. Suplementacja krzemu spowalnia procesy starzenia, zapobiega stanom zapalnym, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na stan naszych włosów i paznokci.

JAK SUPLEMENTOWAĆ KRZEM?

Krzem może być suplementowany w sposób naturalny. Jeśli chcemy wzbogacić naszą dietę w ten pierwiastek, warto spożywać takie produkty jak owies, jęczmień, żyto czy skrzyp polny. Niestety przyswajanie krzemu z pokarmów jest bardzo niskie – na poziomie ok. 3%. Dlatego bardzo często zaleca się spożywanie preparatów bogatych w krzem.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów suplementacji krzemu jest wprowadzenie do naszej diety ziemi okrzemkowej. Jest to naturalne źródło krzemu bogate również w sód, magnez, żelazo i wapń. Specjalnie przygotowany preparat ma postać białego lub żółtawego proszku.

Ziemia okrzemkowa ma wiele zastosowań. Jako pasta do zębów czy peeling doskonale oczyszcza nasz organizm z zewnątrz. Spożywana doustnie ma właściwości bakteriobójcze i pomaga pozbyć się z organizmu pasożytów, a także wspaniale uzupełnia niedobory krzemu. Przyjmuje się ją, mieszając proszek z wodą lub sokiem, ewentualnie dodając w postaci sproszkowanej do niektórych potraw.

Oprócz ziemi okrzemkowej na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety w postaci tabletek czy kapsułek, a nawet żelu do użytku wewnętrznego (Balsam Krzemowy prof. Tuszyńskiego). Opracowane zostały też kompletne linie kosmetyków do pielęgnacji ciała bogatych w krzem.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.