Jakich efektów można się spodziewać po głębokich zabiegach rehabilitacyjnych twarzy, szyi i dekoltu

Jak odmłodzić twarz o 10 lat

Bardzo często otrzymuję pytania, jakie mogą być pozytywne i negatywne efekty masażu głębokiego, masażu trzeciego stopnia – kostnego. Czy jest możliwe, że pojawią się powikłania lub efekty niepożądane. I muszę przyznać, że taki masaż, jaki ja wykonuję w gabinecie, trzeba umieć zrobić prawidłowo, by nie było powikłań. Dlaczego? Zapraszam do lektury.

Masaż głęboki to bardzo mocna ingerencja w strukturę tkanek. Podczas takiego zabiegu dochodzimy aż do kości i staramy się przestawić tkanki na właściwe pozycje. Może się zdarzyć, że w trakcie trwania masażu pacjentka odczuwa ból czy dyskomfort. Trzeba wiedzieć, jak masować, by nie zrobić krzywdy. Bezpośrednie efekty masaży mogą być różne.

Często zdarza się, że osoba masująca nie do końca wyczuje, jaki nacisk jest potrzebny, by otrzymać prawidłowy efekt. To może się nawet najlepszym, bo każdy człowiek reaguje na dotyk inaczej, ma swój stopień wrażliwości.

Co się stanie, jeśli nacisk będzie zbyt mocny?

W najgorszym wypadku powstanie umiarkowany uraz, który najzwyczajniej w świecie się zagoi. Czy jest możliwe, by zaistniał poważny problem? Tak, ale to się trzeba naprawdę postarać. Jest to możliwe, jeśli masaż wykonywany jest gwałtownie i bez stopniowania siły nacisku, w sposób brutalny, z irytacją, w pośpiechu, szarpiąc bez dawkowania siły.

Przy tym trzecim stopniu terapii manualnych (czyli tych bardzo głębokich) kluczowa jest ostrożność, płynne i powolne wykonanie ruchów. Najgorszym efektem, jaki może spotkać pacjentkę jest większy uraz niż ten, który zamierzałyśmy osiągnąć. On sam potrzebuje jednak najczęściej tylko kilku dni, by się zagoić.

Bezpośrednie efekty masaży

Bardzo częstym efektem, który jest nie do końca przyjemny, ale zupełnie normalny, są zawroty głowy przez około 2-3 godziny po masażu. Jest to wynik nagłego dotlenienia mózgu dzięki odblokowaniu szyi. Dość często zdarza się, że pacjentki skarżą się na ospałość, emocjonalną niestabilność przez krótki czas (zazwyczaj tylko w dniu zabiegu). Taka praca na tkankach uwalnia bowiem stare emocje. Mogą to być łzy, śmiech, strach, itd. Zupełnie naturalne są drobne ukłucia tu i ówdzie, mrowienia – ciało po masażu jeszcze kilka dni pracuje i stabilizuje się po zaistniałych zmianach. Warto też wspomnieć o podpuchnięciu oczu czy tkanek w obrębie kości policzkowych czy skroniowych. To jest normalny i wręcz pożądany efekt, który trzeba zaakceptować. Opuchlizna schodzi zazwyczaj w kilka godzin po masażu, w przypadkach wyjątkowych parę dni. 

Czy masaż ma skutki uboczne?

bezpośrednie efekty masażu

Możliwym skutkiem ubocznym w wyniku odblokowania drenażu limfatycznego jest czasami zbyt szybkie zmniejszenie worków pod oczami, czy zejście limfy z chomików (tak, w chomikach gromadzi się głównie limfa). Taki gwałtowny efekt powoduje, że skóra nie od razu podniesie się i ułoży, i wygląda jak pusty woreczek czy wypompowany balonik. Możemy to obserwować u osób, które zawdzięczają swoje pulchne policzki właśnie takiej zastałej limfie, a nie tłuszczykowi. Ułożenie się skóry może potrwać, co nie powinno absolutnie nas straszyć, czy zniechęcać przed dalszą pracą nad twarzą. Takiego drenażu nie trzeba się  bać, bo odbywa się on w sposób naturalny i nieinwazyjny, gdyż pracujemy nad odblokowaniem głównych naczyń, a nie wyciskamy wodę z tkanek na siłę, jak to bardzo lubią robić niektóre masaże azjatyckie.

Kurs "Młodość w Twoich rękach"

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.