BOTOKS – JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I NIECHCIANE SKUTKI MOŻE WYWOŁAĆ

Powikłania medycyny estetycznej

Przeczytałam ostatnio artykuł na jednym z popularnych portali internetowych, który mnie przeraził. Jego najważniejszym przesłaniem było to, że zastrzyki z botoksu są szybkie i bezpieczne. I mogą być stosowane przez niemal każdego. To nie jest prawda! Całkiem niedawno napisałam dość obszerny artykuł na temat tego, jakie skutki może mieć nadużywanie botoksu. Dziś nawiązując do obu tych artykułów, chciałabym przytoczyć kilka wniosków, które wyciągnęli naukowcy po badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2012 roku. Główny z nich jest taki, że botoks jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Dlaczego? Zapraszam do lektury.

Chyba nie muszę Cię przekonywać, że jakakolwiek ingerencja chirurgiczna czy inwazyjna w nasze ciało nie pozostaje dla niego obojętna. Musisz być tego świadoma. Niezależnie od tego, czy jest to mezoterapia, czy zastrzyki z kwasu hialuronowego, czy może bardzo obciążająca organizm operacja plastyczna. Każda z tych ingerencji ma wpływ na Twoje ciało! Mniejszy lub większy, ale ma.

BOTOKS MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH POWIKŁAŃ

Decydując się na poddanie się zabiegowi z użyciem botoksu, musisz mieć świadomość, że zabieg ten może mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie. I dotyczy to nie tylko samego wyglądu – skutki nadużywania jadu kiełbasianego mogą być naprawdę poważne. Co stwierdzili naukowcy?

Przeprowadzone w 2012 roku badania wykazały m.in., że zastrzyki z botoksu wykonane w obrębie twarzy mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do ślepoty (potwierdzone min. 32 przypadki). Jak skomentował to znany brytyjski chirurg plastyczny, Julian de Silva, może to być skutkiem dostania się neurotoksyny botulinowej do tętnicy, dostarczającej krew do tylnej części oczu. Neurotoksyna blokuje wówczas dopływ tlenu do mózgu. Jak to możliwe, że toksyna „wędruje po ciele”, a nie pozostaje w miejscu, w którym została wstrzyknięta, przeczytasz w dalszej części tego wpisu.

Znacznie częstszym powikłaniem jest utrata zdolności do pełnego wyrażania emocji. Pisałam już o tym jakiś czas temu. Jeśli mięśnie twarzy sparaliżowane są botoksem, człowiek nie ma fizycznej możliwości uśmiechania się! I jakby na to nie patrzeć, brak możliwości wyrażenia w pełni naszych emocji ma wpływ na nasz nastrój. Jeśli nie możesz się uśmiechać, stajesz się mniej szczęśliwa. Kolejnym skutkiem ubocznym, o którym nie mówi się zbyt wiele, są zwiotczenia mięśni, występujące nawet do kilku tygodni po zastrzyku z botoksu. Powodują one np. obniżanie się kącików ust, czy opuszczanie powiek. Nie brzmi to dobrze, prawda? A to niestety jeszcze nie koniec.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE, CZY TYLKO DELIKATNA NIEDYSPOZYCJA?

Zdarzały się przypadki, gdy pacjentki udające się po poradę, dotyczącą wykonania zastrzyków z botoksu, słyszały o możliwej kilkudniowej niedyspozycji i delikatnych objawach niepożądanych. Czym są te objawy, tudzież delikatna niedyspozycja?

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są m.in. ból głowy, problemy z mimiką, ból twarzy, osłabienie mięśni, podwójne widzenie, nudności, problemy z układem oddechowym, dyskomfort w postaci obrzęków wokół oczu i cięższych brwi, naruszenie pełnego krążenia krwi, zaburzenia równowagi wodnej skóry, czy szok alergiczny. Dodatkowo przy źle wykonanym zabiegu może dojść do paraliżu sąsiednich mięśni i niekontrolowanego rozprzestrzenienia się toksyny w obrębie twarzy. Wstrzyknięcie zbyt dużej ilości toksyny (lub wstrzyknięcie jej w niewłaściwym miejscu) może spowodować nawet poważne uszkodzenia mięśni twarzy, a wędrująca po ciele toksyna może doprowadzić do uszkodzeń mózgu.

Co więcej, ponieważ mięśnie twarzy są częściowo sparaliżowane, możesz mieć problemy z prostymi czynnościami takimi jak uśmiech, jedzenie, problemy z prawidłową wymową. Jeśli dawka iniekcji botoksu jest zbyt wysoka, może wystąpić „efekt maski”. Kobiety wyglądają jak porcelanowe lalki, niezdolne do głębokiego wyrazu twarzy i ekspresji.

NIEZNANE DOTĄD EFEKTY UBOCZNE

BOTOKS DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Kilkukrotnie w moich artykułach blogowych pisałam o tym, że sparaliżowane toksyną mięśnie przestają działać, a co za tym idzie, dochodzi do ich zaniku. Moje stanowisko różni się nieco od tego, które prezentowane jest na wielu stronach internetowych. Moim zdaniem mięśnie nie są w stanie wrócić do równowagi za jakiś czas, a tym samym uważam, że efekt działania botoksu nie jest tymczasowy, a po jego ustąpieniu wszystko „nie wraca do normy”.

Potwierdzają to również badania przeprowadzone przez naukowców i opisane m.in. w czasopismach Biomechanics i Journal of Neuroscience. Wykazały one, że iniekcje z botoksu mają znacznie poważniejszy wpływ na zdrowie organizmu niż znane dotychczas efekty uboczne. Udowodniono, że paraliż mięśni wywołany toksyną botulinową prowadzi do problemów z ich funkcjonowaniem. Mięśnie kurczą się i znikają, a nie, jak wcześniej sądzono, powracają do swojej skuteczności po ustaniu działania toksyny.

Istnieją również badania (mandibular bone loss), które jednoznacznie potwierdzają, że stosowanie botoksu na mięśniach twarzy może doprowadzić do przyspieszonego obkurczania kości czaszki twarzowej (co jest logiczne, bo pracujący mięsień odżywia kość).

JAK MOŻE CI ZASZKODZIĆ ZASTRZYK Z BOTOKSU

Jak pisałam w poprzednim akapicie, zdarzają się przypadki wędrowania toksyny po mięśniach sąsiednich. Może się okazać, że botoks wstrzyknięty w okolicach brwi, dostanie się do górnej powieki, a ta przestanie np. się zamykać. Doprowadzi to do sytuacji, w której osoba, u której wykonano zabieg, będzie spędzać kolejne miesiące z lekko otwartymi oczami. Jak się łatwo domyślić, uczucie dyskomfortu, suchości oka i łzawienia jest gwarantowane.

Zdarzały się też przypadki uszkodzenia mięśni, wskutek czego twarz stawała się asymetryczna – jedna jej część opadała w dół. Ponadto regularne stosowanie zastrzyków z botoxu powoduje atrofię mięśni, co prowadzi do deformacji owalu twarzy i utraty elastyczności skóry.

Jak widzisz, skutków ubocznych i działań niepożądanych jest całkiem sporo, a mogę się założyć, że nie wspomniałam o wszystkich. Pozornie bezpieczne zastrzyki z botoksu mogą być katastrofalne w skutkach. I nie mówię tu niestety tylko o tych widocznych, zewnętrznych efektach. Dysproporcje twarzy, opadanie kącików ust, czy efekt maski to jest to, co widać na zewnątrz. Największa krzywda dzieje się jednak wewnątrz ciała i jej skutki mogą być niestety nieodwracalne. Dlatego zanim zdecydujesz się na wykonanie takiego zabiegu, rozważ wszystkie za i przeciw. Oceń potencjalne korzyści i straty i pomyśl nad tym, czy nie ma (jest!) bezpieczniejszej opcji, by zachować młodość i piękno na dłużej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.