Czym się różni Estetyczna Rehabilitacja Twarzy od Kobido?

Terapie twarzy metodą Marie Margo

Od czasu do czasu dostajemy pytania o to, czym się różni nasza metoda od znanego i popularnego masażu twarzy Kobido. Postanowiłam więc napisać o tym kilka słów.

Kobido i Estetyczna Rehabilitacja Twarzy

Kobido nazywany jest aktualnie liftingiem bez skalpela lub niechirurgicznym liftingiem twarzy. Obiecuje silne odmładzanie i uważa się, że jest jedną z najbardziej zaawansowanych technik na rynku. Ponieważ Estetyczna Rehabilitacja Twarzy jest głęboką terapią manualną, która daje efekt wizualny minus 10-15 lat, powstaje pytanie, czym się różnią te dwie metody i czy są dwoma porównywalnymi wersjami jednego zabiegu.

Osobom, które obserwują w przestrzeni wirtualnej profile zajmujące się naturalnym odmładzaniem, ale które nigdy nie były na żadnym z tych zabiegów, wydaje się, że Kobido, Joga Twarzy, Estetyczna Rehabilitacja, masaż twarzy ajurwedyczny, cosmolifting i inne metody (czasami dołączają do tego nawet mezoterapię i zabiegi medycyny estetycznej) to jedno i to samo.

Takie osoby publicznie wyrażają swoje poglądy, pisząc w komentarzach pod postami: „pic na wodę fotomontaż”, „to ściema”, „to nic nie działa, trzeba zaakceptować starość”, „te efekty to photoshop”, „Kobido daje te same efekty, po co przepłacać”. Czasami sprowadzają wszystko do jednego (ulubionego) typu terapii (często jest to Kobido), sugerując otwarcie, że różni specjaliści tak naprawdę wykonują Kobido, ale nazywają je innymi słowami (na przykład Estetyczną Rehabilitacją Twarzy), zarabiając przy tym na oszustwie.

Cóż, polowanie na czarownice jeszcze głęboko jest zagnieżdżone w mentalności polskich obywateli. Postaram się więc maksymalnie obiektywnie wyjaśnić, na czym polega różnica, pomimo tego, że uważam te dwie metody za zupełnie odmienne terapie, których nie powinno się porównywać.

Na czym polega masaż Kobido

Kobido to masaż twarzy, szyi i dekoltu, który wykonuje się głównie na powierzchownych warstwach tkanek z użyciem poślizgu. Zawiera kilka technik, a jego głównym zadaniem jest lifitng i pobudzenie krążenia twarzy. Dzięki temu można osiągnąć efekt świeżej, bardziej gładkiej, podniesionej buzi. Jeśli porównać go z innymi kosmetycznymi masażami twarzy, to rzeczywiście wygląda ciekawie. To jedna z najbardziej rozbudowanych technik, a buzia po Kobido jest całkiem dobrze pobudzona. Jeśli w Waszej miejscowości macie dostęp tylko Kobido, to jak najbardziej warto z niego skorzystać. Najczęściej wykonują go kosmetyczki, uzupełniając nim ofertę pielęgnacyjną. To idealny zabieg relaksacyjny, odświeżający, bankietowy.

Czy warto stosować masaż Kobido

W dużym skrócie: uważam, że masaż Kobido jest świetnym zabiegiem strefy SPA, a więc jego celem jest rozpieszczanie skóry, a nie zatrzymanie starości. Dodam, że dla mnie, jako osoby chronicznie zmęczonej, szukającej odlotu relaksacyjnego, jest zbyt intensywny i pewnie szukałabym lżejszej metody. Ale robiłabym to dla swojej psychiki, nie oczekując pozytywnych strukturalnych zmian w tkankach.

Masaż twarzy podobny do Kobido (chiński firmowy masaż Healthy Joy „36 ruchów”) był początkiem mojej kariery 12 lat temu, i nadal uważam, że od takich masaży powinien zacząć swoją drogę każdy terapeuta twarzy. Na szkolenia do Marie Margo kwalifikuję tylko osoby, które już opanowały Kobido i kilka innych metod, nie tylko poprzez ukończenie kursów, ale i dzięki długotrwałej codziennej praktyce w gabinecie. W żadnym przypadku nie skreślam tej metody, chcę tylko uświadomić jej poziom. Jestem pod wielkim wrażeniem pioniera Kobido (i jednego z pionierów naturalnego odmładzania) w Polsce – Tomasza Tomasika. Dzięki jego ciężkiej pracy naturalne odmładzanie i masaż Kobido zagnieździły się w świadomości polskich kobiet i nie tylko.

Na czym polega Estetyczna Rehabilitacja Twarzy

Estetyczna Rehabilitacja Twarzy to terapia manualna mająca charakter stricte rehabilitacyjny. Używane są zaawansowane, innowacyjne techniki opracowania głębokich struktur tkanek. Przede wszystkim zależy tutaj na odbudowie (a nie chwilowym pobudzeniu) funkcjonowania takich struktur jak mięśnie i powięzi, więzadła, tkanka łączna przy okostnej, a także na odblokowaniu naczyń krwionośnych, odbudowie mikrocyrkulacji w tkankach, odbudowie przewodnictwa nerwowego, naprawie strukturalnej wszystkich warstw tkanek.

Taka terapia jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, głęboka. Pracujemy w strukturach, a nie na ich powierzchni. Metoda zawiera wiele technik, które wykonywane są na całym ciele, nie tylko na twarzy. Aby móc pracować w tej metodzie, potrzebna jest gruntowna edukacja, która trwa nawet parę lat, zawiera kilka stopni, a ilość wiedzy teoretycznej i praktycznej jest porównywalna z ukończeniem studiów.

Efekty po 5 zabiegach techniką Marie Margo

Którą metodę wybrać

Porównując Kobido do Estetycznej Rehabilitacji, chcemy porównać pracę specjalisty strefy SPA i rehabilitanta. Powiedziałabym, że w ogóle lepiej tych dwóch metod nie porównywać. Mają bowiem zupełnie inne cele i poziomy pracy.

Dla lepszego zobrazowania przygotowałam tabelkę, w której robię porównanie trzech metod wg głównych wskaźników, włączając również zwykły masaż kosmetyczny.

ParametryMasaż kosmetycznyKobidoEstetyczna Rehabilitacja Twarzy Marie Margo
Poziom pracybardzo powierzchownie, masaż skóryśrednio powierzchownie, masaż skóry, mięśni mimicznych, torebek tłuszczowychbardzo głęboko, od skóry po struktury kostne, priorytet to ciało i szyja, terapia doustna
Poślizg/brakna poślizguczęściowo bez poślizgubez poślizgu, w rękawiczkach
Główny cel oraz efektyrelaks, wcieranie kosmetyków,lekki liftingczęściowy relaks, drenaż limfatyczny, zauważalny lifting, odświeżenie kolorytu skóry, lekkie wygładzenie drobnych zmarszczek, efekt mocno uzależniony od umiejętności masażysty, główny cel – profilaktyka, lifting bankietowyrelaks dopiero po zabiegu, kompleksowa odbudowa struktur, odbudowa młodej 3D architektury twarzy, rehabilitacja tkanek w celu rzeczywistego odmładzania, główny cel – zdrowie, pomagamy w wielu innych dolegliwościach (bruksizm, migreny, szumy w uszach, porażenie nerwu twarzowego, stany po udarach, rehabilitacja stomatologiczna)
Jak długo trwa efekt (skala porównawcza)efekt liftingu trzyma się maksymalnie do końca dnialifting widoczny do 2 dni po zabiegu, przy regularnych częstych masażach trzyma się na bieżącogłębokie długotrwałe zmiany w tkankach, efekty po wykonanej serii zabiegów utrzymują się miesiącami, zmiany degeneracyjne postępują wg poziomu higieny życia klienta
Czas trwania15-30-60 min60 min60-90-120 min
Poziom dyskomfortubardzo przyjemnieczasami trochę nieprzyjemnieczęsto jest nieprzyjemnie, czasami boli
Cenatanio: wolna amerykanka od 20 do 300 złŚrednio drogo: 150-250 zł, zależnie od miasta i dodatków do zabieguDrogo: 350-500 zł
Ile zabiegów w seriimożna robić dowolną ilość zabiegówzaleca się minimum 10 zabiegówzaleca się minimum 5 zabiegów
Jak częstomożna codziennieraz-dwa razy w tygodniustandardowo raz na 2 tygodnie
Skuteczność w odmładzaniunie odmładza (sorry)działa profilaktycznie, lekkie działanie podtrzymujące twarzrzeczywiste głębokie odmładzanie
Jak długo trwa edukacja specjalistyparę godzin-do 2 dni2-3 dni2-3 lata, liczne kursy, kilka stopni wtajemniczenia
Kto może wykonaćkażdy, kto lubi miziać buziękażdy, kto zaczyna masować twarze, zazwyczaj kosmetyczki i masażyści, pracownicy strefy SPAdoświadczony terapeuta twarzy z dużym wachlarzem wiedzy i umiejętności, masażyści, rehabilitanci

Przewidując Wasze pytania na temat innych metod i ich pozycji w rankingu terapii dostępnych w Polsce, zostawiam tę kwestię, ponieważ tutaj dużą rolę odgrywają indywidualne preferencje i przywiązanie do konkretnego specjalisty i jego rąk.

Potrzebujesz relaksu czy odmłodzenia?

Dla wielu metoda Marie Margo jest zbyt intensywna, dla innych bardzo delikatna, miękka i głęboka. Duży wpływ ma również stan wyjściowy tkanek i stopień ich degeneracji. Jestem zwolenniczką łączenia różnych podejść, ponieważ każda metoda ma swoje specyficzne ukierunkowane działanie.

Jeśli danego dnia Wasza twarz prosi o relaks, to idźcie na relaks, a nie rehabilitację. Ale jeśli zależy Wam na odjęciu kilku lat, to uwagę kierujcie na metody głębokie i lecznicze, a nie liftingująco-relaksujące.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.