PRAWIDŁOWA POSTAWA CIAŁA – CZY CIERPISZ Z POWODU EFEKTU BŁĘDNEGO KOŁA?

Cala prawda o mezoterapii... (1)

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że prawidłowa postawa ciała ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i ogólne wrażenie, jakie sprawiamy, ale także na wygląd naszej twarzy? Zwykłe garbienie się, czy pochylanie nad ekranem telefonu, może prowadzić do nieestetycznych zmarszczek na twarzy oraz tzw. wdowiego garbu. A wszystko to za sprawą efektu błędnego koła.

Zanim przejdę do wyjaśnienia, czym jest efekt błędnego koła, chciałabym Cię zapytać, co robisz na co dzień dla swojego ciała? Wiele z nas cierpi z powodu nieprawidłowej postawy (bóle pleców, krzyża, mięśni), ale tak naprawdę nie podejmuje żadnych działań, by zapobiegać zmianom i deformacjom. Czasem wystarczy regularny trening 2x w tygodniu, by znacząco podnieść komfort życia. Pływanie, joga czy pilates nie tylko wzmacniają mięśnie, ale też wymuszają prawidłową postawę ciała i zapobiegają efektowi błędnego koła.

CZYM JEST EFEKT BŁĘDNEGO KOŁA?

Jest to efekt bardzo często spotykany, jeśli chodzi o wady postawy. W dużej mierze związany jest z siedzącym trybem życia i permanentnym garbieniem się. Pochylając się stale do przodu, kuląc barki i nie prostując co jakiś  czas pleców, sprawiamy, że nasze ciało nabiera „pałąkowatego kształtu”.

Zapewne zauważyłaś, że starsze osoby są mocno pochylone ku przodowi, a tył ich ciała „zadziera się” jak płaszcz narzucony na garb. Taka nieprawidłowa postawa ciała wpływa nie tylko na stan naszych stawów, mięśni, powięzi czy narządów wewnętrznych, ale również na nasze ogólne samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Garbienie się prowadzi do deformacji układu kostnego, zniekształcenia narządów wewnętrznych, a także ucisków i blokad w mięśniach, stawach i tkankach. Z czasem może dojść nawet do zastojów układu krążeniowego oraz złego funkcjonowania narządów.

JAK EFEKT BŁĘDNEGO KOŁA WPŁYWA NA WYGLĄD?efekt błędnego koła

Jednak zdrowie to tylko jeden ze skutków efektu błędnego koła. Kolejnym jest kwestia estetyki. Już samo garbienie się nie jest dobre i sprawia, że człowiek wizualnie wygląda na dobrych kilkanaście lat więcej, niż ma w rzeczywistości.

Dodatkowo taka postawa ciała może również przyczyniać się do niekorzystnego przemieszczania się tkanek w organizmie. Tkanki z przodu naszego ciała, pod wpływem wady postawy, przemieszczają się w dół. Jaki jest tego skutek? Powstają nieestetyczne zmarszczki, które wiele osób uważa za efekt grawitacji. Twarz, szyja, dekolt, a nawet brzuch czy kolana zmieniają swój wygląd, skóra robi się mniej elastyczna i wiotka, a tkanki narządów wewnętrznych podlegają deformacji.

Z kolei tkanki tylnej części ciała pod wpływem pochylenia zaczynają wędrować w górę. Z czasem jeden proces wzmacnia drugi, następuje degeneracja tkanek i procesy zrostowe, a człowiek zaczyna potrzebować laski, by utrzymać się w pionie.

CZY DA SIĘ ZAPOBIEGAĆ ZMIANOM STARZENIOWYM NASZEJ POSTAWY?

Dobra wiadomość jest taka, że proces ten można znacznie spowolnić, dbając o dobre nawyki, regularnie ćwicząc i pilnując swojej postawy. Kilka ćwiczeń opisałam w moim e-booku „Profilaktyka przedwczesnego starzenia się” – bardzo zachęcam Cię do jego uważnego przeczytania i wdrożenia w życie spisanych tam wskazówek.

Musisz też pamiętać o tym, że moje uwagi mają jedynie charakter profilaktyczny. Jeśli cierpisz na poważne problemy, dokucza Ci permanentny ból kręgosłupa, a wstając rano z łóżka, długo nie możesz się wyprostować – koniecznie odwiedź dobrego rehabilitanta lub ortopedę.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.