KOLAGEN – TWÓJ PRZYJACIEL W DRODZE DO MŁODEGO WYGLĄDU

WPŁYW DIETY NA STARZENIE SIĘ SKÓRY

W ostatnim wpisie poruszyłam temat wpływu nawyków żywieniowych na szybkość postępowania procesów starzenia w organizmie. Wspominałam w nim między innymi o tym, jak ważne jest spożywanie produktów bogatych w kolagen i jaka jest jego rola. Wiele osób zwróciło się do mnie po publikacji wpisu z pytaniem o ten właśnie składnik, dlatego postanowiłam poświęcić mu więcej uwagi.

Kolagen występujący naturalnie w naszym organizmie jest głównym składnikiem tkanki łącznej i odpowiada m.in. za elastyczność i sprężystość skóry, ścięgien, włosów, paznokci, kości i stawów. Jak można się domyślić, jego obecność jest niezbędna, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo i nie starzał się w zastraszającym tempie.

Dlaczego kolagen jest ważny dla organizmu?

kolagen

Zapewne nieraz słyszałaś w reklamie o kremach, balsamach, mleczkach bogatych w kolagen, które magicznie redukują zmarszczki. Jak zapewne wiesz, znacznie skuteczniejszym sposobem wzbogacenia organizmu o brakujące substancje jest działanie nie z zewnątrz, a od wewnątrz. Wcieranie kremów oczywiście nie zaszkodzi. Ale też nie pomoże z takim skutkiem, jak uzupełnienie diety o brakujące substancje odżywcze i minerały.

Kolagen nie tylko jest odpowiedzialny za jędrność i elastyczność skóry, ale też stanowi swoistą ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jego brak w organizmie można zauważyć dość szybko. Nie tylko pojawiają się bowiem pierwsze zmarszczki, ale też włosy stają się słabsze, a stawy mniej elastyczne. Może też dojść do osłabienia paznokci. Pierwsze efekty utraty kolagenu obserwowane mogą być już po 25. roku życia. 10 lat później niedobory zaczynają być znacznie bardziej widoczne.

Jeśli zatem zauważyłaś, że skóra na Twojej twarzy nie jest już tak elastyczna jak dawniej, pojawiają się pierwsze zmarszczki, cera jest znacznie cieńsza i podatna na działanie czynników zewnętrznych – zadbaj o uzupełnienie kolagenu.

Jak najlepiej dostarczać organizmowi kolagen?jak dostarczać kolagen

Pierwszym i podstawowym sposobem jest wzbogacenie diety w produkty bogate w ten składnik. Dopiero potem możemy pomyśleć o działaniu „z zewnątrz”.

Co powinno znaleźć się zatem w Twojej diecie obowiązkowo?

Nie mam tu dobrych wieści dla zwolenników diety bezmięsnej, ponieważ to właśnie mięso jest głównym źródłem kolagenu. Szczególnie bogata w to białko jest wołowina, a także drób, wieprzowina, czy mięso kozie.

Kolejnym produktem, który powinien na stałe zagościć w naszym jadłospisie, są ryby. Zawartość kolagenu w nich jest co prawda mniejsza niż np. w wołowinie, ale nie od dziś wiadomo, że ryby ze względu na swoje wartości odżywcze są istotnym składnikiem diety. Spożywanie ich minimum raz w tygodniu wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz zwiększa elastyczność i jędrność skóry.

Na liście produktów zalecanych przy stosowaniu diety bogatej w kolagen znajdują się też żelatyna, czerwone owoce i warzywa (w szczególności truskawki, wiśnie, buraczki i czerwona papryka – są one również świetnym źródłem witamin), a także cytrusy (pomarańcze, cytryny, kiwi itp.) oraz warzywa takie jak szpinak, kapusta, bakłażan czy cykoria. Nie zapominajmy też o uzupełnianiu diety o np. orzechy. Na rynku są również dostępne suplementy z drobnocząsteczkowym kolagenem.

Nic nie jest dane raz na zawsze

Z kolagenem jest dokładnie tak samo jak ze wszystkimi innymi składnikami odżywczymi, witaminami i minerałami – nie wystarczy ich uzupełnić raz. Trzeba dbać o to, by poziom wszystkich składników był wyrównany, a dieta urozmaicona.

Należy też uważać na wszystkie te czynniki, które sprawiają, że kolagen w magiczny wprost sposób znika z naszego organizmu. Należą do nich między innymi:

  1. Długotrwałe narażenie na promienie UV (wylegiwanie się na słońcu nie służy organizmowi, a opalenizna mimo iż piękna, wcale nie jest zdrowa),
  2. Używki (papierosy, narkotyki, toksyny),
  3. Długotrwały stres,
  4. Brak odpowiedniej ilości snu,
  5. Nadmierny wysiłek fizyczny (nie mówię tu o uprawianiu sportu z głową i w umiarze!).

Jak widzisz zachowanie równowagi kolagenowej wcale nie jest trudne, jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, nasze posiłki są zbilansowane, dbamy o work-life balance i zachowujemy umiar we wszystkim co robimy ☺ Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić dla swojego ciała i urody, zachęcam Cię do pobrania darmowego e-booka „10 prostych sposobów na to, jak wyglądać młodziej każdego dnia”.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.